KRONNİKA TEST.SUİTTest Otomasyon ve Yönetim Platformu

Test_outomation
Test Otomasyonuna Çevik Yaklaşım:
Bağla ve Yönet

Kronnika Test.Suit, Zenkronn’un AR-GE çalışmaları sonucunda oluşturduğu Kronnika İş Verimliliği çatısı altında çalışan ve test süreçlerinin yüksek verimlilikle yönetilmesini sağlayan bir test otomasyon platformudur.

Bir yazılımın en küçük işlevsel parçası olan metodlardan, web servislerine kadar olan tüm katmanlarının beklentilere uygun şekilde çalışmasını ve yazılımın genel bütünlüğünün korunmasını sağlamak için entegre edilmiş bir orkestrasyon seti sunar.

genel bakış

Geliştirilen kodun revizyon takip sistemlerine gönderilmesi ile başlayan süreç; birim testlerden kullanıcı kabul testlerine, devreye alım testlerinden A/B testlerine kadar geniş bir yelpazede pek çok farklı test türünün yürütümünü sağlar, raporlar ve bildirimde bulunur.

Çevik geliştirme süreçlerini, geliştirme takımlarının hata giderme döngülerini, devreye alım kararlarını ve sınırlı kullanıcı grubu ile yapılan özellik test süreçlerini takip etmek için tek bir arayüz üzerinden hizmet verir.

problem

Test süreçleri yönetiminde manuel metodlar kesin kusurları ortaya çıkarmada her zaman etkili olmayabilir. Üstelik günümüzün yoğun iş gündeminde size ve ekiplerinize fazlasıyla zaman kaybettirir. Bu nedenle şirketler yazılım test süreçlerinin yönetimini birden fazla araçla otomotize etmeye devam etmektedir. Fakat bu durum beraberinde bu araçların yönetim yükünü de getirmektedir.

Sürdürülebilirliğin yüksek önem arzettiği ve sürekli entegrasyon (Continuous Delivery, DevOps) akışlarının şirketlerce daha fazla benimsendiği günümüzde, yazılım geliştirme çıktılarını test etmek ve bu süreçleri yönetebilmek daha fazla iş gücü ve araç gereksinimi yaratmaktadır.

Test süreçlerinde yapılan anlık değişiklikler ve akış yönetiminden kaynaklı oluşabilecek hataları yönetmek ise başka bir iş yükü doğurmakta, hatta müşteri memnuniyeti açısından sorunların yanı sıra ek maliyet baskısı oluşturmaktadır.

çözüm

Zenkronn’un AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirdiği Kronnika Test.Suit sayesinde test süreçlerinizi otomotize ederken kullandığınız araçları tek elden ve daha etkin yönetebilirsiniz.

Nasıl Çalışır?
Test odaklı geliştirme süreçleri ve çevik proje yönetim unsurları ile uygulanan pek çok farklı test yöntemi Kronnika Test.Suit’de desteklenmektedir. Ayrıca Kronnika Test.Suit üzerine birden fazla test otomasyon ürünü bağlanarak geniş tabanlı bir test orkestrasyonu ve raporlama akışı oluşturulabilir. Böylece bütçenize uygun fiyat modeli ile pahalı lisans bedellerine katlanmadan kârlı bir operasyon yatırımı yaparak test süreçlerinizi daha verimli bir şekilde kurgulayıp yönetebilirsiniz.

Projelerinizdeki test sıklığı fazla ise ve aynı senaryoları tekrar tekrar koştururken iş yükünüzü azaltmak istiyorsanız Kronnnika Test.Suit tam size göre bir destek aracıdır.

Sürekli Entegrasyon (Continuous Integration-CI) özellikleri sayesinde yazılım geliştirme sürecinde kodun geliştirilmesinden itibaren test edilmesi ve her bir değişiklik sonrasında bu testlerin tekrar edilmesi ile olası hataların ilgili geliştiriciye anlık olarak bildirilmesi sağlanır. Bu yönüyle Kronnika’nın CI anlayışıyla hatadan arındırılmış yazılım geliştirme süreci yaklaşımı; en önemli özellikleri arasındadır.

Kronnika platformunda dahili olarak bulunan kaynak planlama (resource manager) ve zamanlama modülü (scheduler) tarafından testlerin koşulacağı birimler (agent’lar), sistem kaynakları ve test görevleri Kronnika Workflow Studio tarafından yönetilir.
Buna ek olarak Zenkronn, Kronnika Test.Suit ile birlikte çeşitli test metodolojilerinde gerekli testlerin yazılması, güncel tutulması ve geliştirilmesi için size danışmanlık hizmeti sağlar.

Zenkronn olarak uyguladığımız test yöntemlerinden bazıları;

 • Unit Test
 • Integration Test
 • Smoke Test
 • Regression Test
 • User Interface Test
 • Acceptance Test
 • Black-Box Test
 • Pre-Production Test
 • Canary Test

Neden Kronnika Test.Suit?

 • Farklı test otomasyon araçlarına uygundur.
 • Tek elden adeta bir maestro gibi, test süreçlerinizin orkestrasyonunu sağlayabilirsiniz.
 • Bütçenizi zorlayan lisans bedelleri ödemezsiniz.
 • Esnek yapısı sayesinde, kurumunuza özel süreç akışları kurgulayabilirsiniz.
 • Aynı testi birden fazla platformda koştururken kullanılabilirliği artırabilir; rekabette avantaj yaratabilirsiniz.
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Dilerseniz sizi ziyaret edebiliriz veya ofisimize gelerek kahvemizi içerken projeniz hakkında fikir ve çözümler üretebiliriz. Tanışmak bizi sevindirecektir.

Benim için önemli olan, iş ortağımız olan bir firmanın ihtiyaçlarımıza bütünsel bakabilmesi ve çözümü üretirken iş süreçlerimizi gerçekten iyi okuyabilmesi. Zenkronn ekip üyelerinin farklı alanlarda çalışmış profesyonellerden oluşmuş olması bize bu avantajı sağladı. Pazarlama kampanyalarımızın teknolojik uygulamalarıyla ilgili farklı bir katma değer deneyimi yaşadık.

Murat Ekmekçioğlu
Pazarlama&Satış Müdürü, Samsung Klima

Kronnika Test.Suit'i yakından tanıyın.